Silnice nejsou potřeba: Volkswagen Užitkové vozy slaví 40 let pohonu všech kol
Volkswagen Užitkové vozy letos slaví „40 let pohonu všech kol“.
- První sériově vyrobený Bulli s pohonem všech kol: V roce 1985 debutoval model T3 syncro a jako první Transporter s pohonem všech kol byl k dispozici v téměř všech karosářských verzích
- Moderní modely Bulli 4x4: V roce 2025 navazují na příběh modelu T3 syncro verze s pohonem všech kol v modelových řadách Multivan, California, Transporter, Caravelle a ID. Buzz
Praha, 2. dubna 2025 – Volkswagen Užitkové vozy letos slaví „40 let pohonu všech kol“. Modely T3 a T4 syncro, i jejich pozdější nástupci T5 a T6 4MOTION, významně přispěly k tomu, že se „Bulli“ stal ikonou světoběžníků, řemeslníků a fanoušků kempování, kteří se často pohybují terénem po nezpevněných cestách. Volkswagen Užitkové vozy si připomíná 40leté výročí pohonu všech kol, ale současně také nabízí pohled do budoucna. Současní zákazníci si totiž mohou s pohonem všech kol objednávat rovněž modely sedmé generace Bulli – Multivan, California, Transporter, Caravelle a ID. Buzz.
S T2 napříč Saharou: První model T3 syncro se začal sériově vyrábět v roce 1985. Počátek dobrodružného příběhu modelů Bulli s pohonem všech kol se však datuje do mnohem dřívější doby – do 70. let – a je úzce spojen se jménem Gustava Mayera (1925–2014), tehdejšího vedoucího vývoje modelové řady Transporter. Mayer miloval cestování a výzvy, a proto ho to na jeho výpravách s T2 opakovaně táhlo do Sahary. Jak známo, vozy T2 se však dodávaly výhradně s pohonem zadních kol. Gustava Mayera ale postupně přestalo bavit vyhrabávat svůj vůz Bulli z písku severoafrické pouště, a tak se svým týmem jednoduše zkonstruoval T2 s pohonem všech kol. Testy prvního prototypu, některé z nich znovu v saharských dunách, proběhly s pozitivními výsledky. V roce 1978 byla zahájena výroba pěti zkušebních vozidel T2 s připojitelným pohonem předních kol. Modelová řada T2, uvedená na trh v roce 1967, se však již v této době blížila ke konci svého životního cyklu. Proto jako první Bulli obdržela pohon všech kol až generace T3.
Model T3 syncro debutoval v roce 1985: Modelová řada T3 byla od začátku koncipována nejen jako užitkový vůz, ale také pro cestování ve velkém stylu po celém světě. Tak prostorné MPV v této podobě na trhu jednoduše nebylo. Konstrukce podlahy modelu T3, představeného v roce 1979 nejprve s pohonem zadních kol, proto od začátku počítala s prostorem pro spojovací hřídel a diferenciál přední nápravy, a tím i s pohonem všech kol. Vývoj ovšem vyžadoval čas, aby bylo dosaženo požadované dokonalosti a robustnosti automobilu, který vydrží „věčně“. Zákazníci se dočkali v roce 1985, v němž byly na trh uvedeny první modely Transporter syncro a Caravelle syncro. Volkswagen na vývoji sériové verze syncro a její výrobě spolupracoval se společností Steyr-Daimler-Puch, která byla v automobilovém průmyslu považována za vysoce kompetentního specialistu na vývoj a výrobu vozidel s pohonem všech kol. Finální montáž vozů T3 syncro proto probíhala v závodě Steyr-Daimler-Puch ve Štýrském Hradci.
Bulli v roli terénního vozu: Na rozdíl od zkušebních vozidel T2 neměl model T3 syncro připojitelný pohon všech kol, ale mnohem komfortnější řešení v podobě trvalého připojení přední nápravy prostřednictvím spojovacího hřídele s viskózní mezinápravovou spojkou. Viskózní spojka se osvědčila svojí odolností a podávala vynikající výkony za téměř všech podmínek. Další výhodou viskózní spojky byla skutečnost, že konstruktéři mohli upustit od jinak běžného mezinápravového diferenciálu, který vyrovnává rozdíly mezi otáčkami na přední a zadní nápravě. I tuto funkci převzala spojka s náplní silikonového oleje. Při terénních dobrodružstvích chránila techniku pohonu všech kol před poškozením soustava několika ochranných krytů. Konstruktéři použili také jiné pružiny a tlumiče s tužší charakteristikou. Karoserie verzí syncro tak měla o 60 milimetrů větší světlou výšku. V oblasti převodného ústrojí se inženýři rozhodli pro převodovku „4+G“, která nabízela čtyři klasické převodové stupně pro jízdu vpřed a jeden terénní převodový stupeň s velmi krátkým převodem pro provoz v náročném terénu. Na přání si mohli zákazníci objednat uzávěrky diferenciálů na přední a zadní nápravě nebo paket pro špatné cesty. Součástí paketu byly mimo jiné vyztužené hnací hřídele, tlumič vibrací v poháněcím ústrojí a různé výztuhy karoserie. Takto vybavené verze syncro bodovaly světlou výškou 215 milimetrů, nájezdovým úhlem 22 stupňů a přechodovým úhlem 24 stupňů. Technika pohonu modelu Bulli tak dosáhla úrovně terénního automobilu – a to s mnohem větším vnitřním prostorem a komfortem pro velká životní dobrodružství.
Valník T3 s 16“ koly: Od roku 1987 byl model T3 syncro pro nejextrémnější terénní provoz nabízen dokonce s 16“ koly a rozsáhlými úpravami podvozku a karoserie, velkoryseji dimenzovanými brzdami a sériově dodávanou uzávěrkou diferenciálu zadní nápravy. Výztuhy zvýšily užitečnou hmotnost při jízdě v terénu na jednu tunu. Světlá výška vzrostla na 246 milimetrů (+25 mm). Výrobní haly ve Štýrském Hradci opustilo do roku 1992 celkem 2 138 těchto vozů s pohonem všech kol pro těžký provoz – z celkem 45 478 vyrobených vozů T3 syncro. Tyto vozy sloužily expedicím, cestovatelům kolem světa, ale také lesníkům a řemeslníkům. Jako valník s ložnou plochou vzniklo pouhých 50 těchto Volkswagenů na úrovni expedičních vozidel. Příplatek za pohon syncro a upravený podvozek s 16“ koly zvyšoval totiž cenu o cca 50 procent v porovnání s variantou valník s pohonem zadních kol. Dnes už je sotva možné nalézt tak starý provozuschopný pick-up s pohonem všech kol.
V roce 1993 byl na trh uveden model T4 syncro: Tým značky Volkswagen Užitkové vozy překonal před 26 lety s vozem T4 Multivan syncro z roku 1999 legendární dálnici Panamericana z Aljašky do Ohňové země za kratší dobu a s menšími problémy než všichni dosavadní automobiloví cestovatelé. Ovšem dříve, než mohlo toto dobrodružství začít, musel být model T4 vyvinut. Ohlédnutí do roku 1990 ukazuje, že debut nové čtvrté generace modelu Volkswagen Transporter (T4) byl technickou revolucí, která přinesla nový design, nový pohon, nové motory, nový koncept. Ploché motory „boxer“ uvolnily místo moderním, kapalinou chlazeným řadovým čtyřválcům a pětiválcům, které již nepracovaly v zádi, nýbrž vpředu, a poháněly přední kola. To s sebou přineslo výhody ve všech ohledech. Nákladový prostor v modelu T4 měl nižší podlahu a byl lépe přístupný. Sedadla řidiče a spolujezdce vpředu byla nyní umístěna za přední nápravou, což zlepšilo pasivní bezpečnost. V roce 1993 završil Volkswagen nabídku novou verzí T4 syncro, jejíž viskózní spojka nově zajišťovala přenos hnací síly zpředu dozadu.
S vozem Multivan T4 syncro za rekordem: Jak již bylo uvedeno, konstruktéři modelu Bulli potvrdili v roce 1999 rekordní jízdou z Aljašky do Ohňové země, že model T4 vybavený pohonem všech kol značky Volkswagen Užitkové vozy je jedním z celosvětově nejlepších vozidel pro dobrodruhy. Dva týmy se 25. září 1999 vydaly z města Prudhoe Bay v americkém státě Aljaška po nejdelší silniční síti Panamericana, která spojuje sever a jih amerického kontinentu, s cílem dojet do argentinského města Ushuaia. Po technické stránce se jednalo o sériově vyráběná vozidla. Jedinými úpravami byly větší palivová nádrž, přídavný světlomet na střeše a kryty světlometů z akrylátového skla. Mezi výzvy, jimž musely posádky i vozidla čelit, patřila skutečnost, že Panamericana měla k ideálnímu stavu daleko, a to kvůli zemětřesení v Mexiku a četným nepokojům v Jižní Americe. Přesto dojel první vůz T4 Multivan syncro – s registrační značkou WOB AZ 152 – s profesionálními světoběžníky Andreasem Renzem a Matthiasem Göttenauerem na palubě do cíle přesně po 15 dnech, 14 hodinách a 6 minutách a za tuto dobu překonal 22 880 kilometrů. Tento výkon mu vynesl zápis do Guinessovy knihy rekordů. Do cíle dojelo i druhé vozidlo T4 Mutlivan syncro – se zpožděním několika dnů kvůli velmi špatnému počasí. Rekordní jízda modelu T4 Multivan syncro byla pro značku Volkswagen Užitkové vozy posledním impulzem k tomu, aby připravila koncept ještě výkonnějších vozidel s pohonem všech kol. Od modelu T4 syncro tak vedla cesta k vývoji modelů PanAmericana, představených nejprve jako speciální edice (T4), později vyráběných jako speciální série (T5) a od generace T6 nabízených jako verze výbavy do jakéhokoli terénu.
V roce 2004 vstoupila na trh generace T5 ve verzi 4MOTION: Volkswagen Užitkové vozy představil T5 ve světové premiéře v roce 2003. Výkonnější motory, a především elektronicky řízený stabilizační systém ESP, si vyžádaly nový systém pohonu všech kol, který byl k dispozici od roku 2004 s rovněž novým označením 4MOTION. Ústředním prvkem systému 4MOTION byla nyní mezinápravová vícelamelová spojka v olejové lázni, jejíž lamely byly axiálně stlačovány k sobě. Potřebný tlak vytvářela dvě čerpadla. Čím vyšší tlak na lamely působil, tím větší byla hnací síla přenášená na zadní nápravu. Díky krátké reakční době vícelamelové spojky bylo nyní možné realizovat plynulé připojení pohonu zadní nápravy až v okamžiku ztráty trakce předních kol. V normálním provozu měly tak modely Transporter, Caravelle, Multivan a California ve verzi 4MOTION poháněnu pouze přední nápravu, což znamenalo úsporu paliva.
Elektronicky řízený systém 4MOTION: V roce 2010 debutovala zdokonalená varianta systému 4MOTION s novou vícelamelovou mezinápravovou spojkou a nyní elektronicky řízeným vysokotlakým čerpadlem, které v zásobníku udržovalo olej pod tlakem 30 barů. Při prokluzu kol přední nápravy tak již nebylo nutné zadní kola „přemlouvat“ ke spolupráci. Prostřednictvím senzorů ESP obdrželo vysokotlaké čerpadlo nezbytné informace již v samotném zárodku ztráty trakce předních kol. Během setiny sekundy byla nyní hnací síla k dispozici právě na těch kolech, na nichž byla zapotřebí. Nový systém 4MOTION navíc suverénně zvládal prakticky veškeré jízdní situace. Jízda kromě toho mohla pokračovat i tehdy, když se jedno z kol dostalo mimo kontakt s vozovkou. Přínosem přitom byla na přání dodávaná uzávěrka diferenciálu zadní nápravy. V roce 2015 byl pro šestou generaci modelové řady (T6) systém 4MOTION s elektronicky řízenou vícelamelovou mezinápravovou spojkou upraven a od roku 2019 byl používán v modelech T6.1.
Tři zástupci nových modelových řad Bulli s pohonem všech kol: Vzhledem ke zcela novým požadavkům na rozmanitost pohonů a různým scénářům použití je sedmá generace modelu Bulli v současnosti rozdělena na tři modelové řady: Multivan včetně nového modelu California, čistě elektrický ID. Buzz včetně užitkové verze ID. Buzz Cargo a nový Transporter včetně modelu Caravelle koncipovaného pro přepravu osob. Volkswagen Užitkové vozy nabízí různé varianty všech tří modelových řad samozřejmě také s pohonem všech kol: Multivan a California jsou od podzimu 2024 k dispozici s novým a jedinečným plug-in hybridním pohonem všech kol (eHybrid 4MOTION) od značky Volkswagen Užitkové vozy. Technickou inovací je v tomto případě výhradně elektricky poháněná zadní náprava. V nově vyvinutých modelech Transporter TDI 4MOTION a Caravelle TDI 4MOTION je zadní náprava připojována prostřednictvím elektronicky řízeného diferenciálu. A v případě variant ID. Buzz Cargo Pro 4MOTION a ID. Buzz GTX jsou všechna čtyři kola poháněna čistě elektricky. Výletům až na Saharu s modely Bulli tak nestojí nic v cestě ani v roce 2025. Ani tyto modely nejsou odkázány pouze na zpevněné silnice…
Značka Volkswagen Užitkové vozy:
„We transport success, freedom and future.“ Značka Volkswagen Užitkové vozy jako přední výrobce lehkých užitkových vozů zásadním a trvale udržitelným způsobem utváří přepravu zboží i osob a poskytování služeb. Naše vozidla přepravují stavební dělníky, rodiny a dobrodruhy, pečivo, balíky nebo surfovací prkna. Každý den pomáhají bezpočtu lidí na celém světě odvádět dobrou práci, slouží jako mobilní servisní dílny a dopravují lékaře záchranné služby a policisty na místo nasazení. Celkem 24 000 zaměstnanců vyrábí v závodech Hannover (D), Poznań (PL), Września (PL) a Pacheco (ARG) vozy modelové řady Transporter, Caddy, Crafter a Amarok a ID. BUZZ – výhradně elektricky poháněné verze naší ikony, modelu Bulli. Volkswagen Užitkové vozy je navíc v koncernu Volkswagen vůdčí značkou pro autonomní jízdu a poskytování mobility a přepravy jako služby (MaaS – Mobility as a Service; TaaS – Transport as a Service) – tedy oblasti, v nichž utváříme mobilitu budoucnosti. Tak udržujeme v pohybu celou společnost a plníme její požadavky na čistou, inteligentní a trvale udržitelnou mobilitu. Volkswagen Užitkové vozy tím naplňuje motto své značky: Přepravujeme úspěch, svobodu a budoucnost.
Informace o všech aspektech značky Volkswagen Užitkové vozy a výrobního závodu v Hannoveru naleznete na:
Twitter: http://twitter.com/VWCV_official
YouTube: https://www.youtube.com/c/vwnutzfahrzeuge/featured
Facebook: https://www.facebook.com/VolkswagenNutzfahrzeugeMeinWerk/
Podcast „wetransportsuccess“: https://www.radio.de/p/wetransportsuccess
Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.
Kontakty:
Porsche Česká republika s.r.o.
Volkswagen Užitkové vozy
Lenka Vaňková
Telefon: +420 775 013 338
E-Mail: lenka.vankova@porsche.co.cz
www.facebook.com/VolkswagenUzitkoveVozy
První sériově vyrobený Bulli s pohonem všech kol: V roce 1985 debutoval model T3 syncro a jako první Transporter s pohonem všech kol byl k dispozici v téměř všech karosářských verzích.
Moderní modely Bulli 4x4: V roce 2025 navazují na příběh modelu T3 syncro verze s pohonem všech kol v modelových řadách Multivan, California, Transporter, Caravelle a ID. Buzz.